Przydatne narzędzia i akcesoria w warsztacie elektronika

Czas czytania: 3 minuty

Zajmując się naszym pasjonującym hobby, którym jest niewątpliwie elektronika, zdarza się nam wykonywać różne prace naprawcze lub konstrukcyjne tzw. urządzenia diy, które czasem do przyjemnych nie należą albo też w inny sposób są najzwyczajniej uciążliwe. W artykule tym przedstawię kilka narzędzi i akcesoriów, które może do niezbędnych nie należą, jednak upraszczają i przyspieszają nam niektóre prace.

Tester elementów elektronicznych

Zapytasz po co mi tester jeżeli mam multimetr ? W brew pozorom jest to dość przydatne urządzenie, szczególnie w warsztacie elektronika hobbysty, którego nie stać na drogie i profesjonalne narzędzia. Tester pozwala na szybkie sprawdzenie wielu parametrów między innymi tranzystorów, kondensatorów, cewek i dławików, rezystorów, diod itp. i tym samym na szybkie określenie czy dany element jest sprawny czy też nie.

Tak wiem, że wiele z takich pomiarów można zrobić i zwykłym tanim miernikiem, jednak takim miernikiem nie sprawdzisz np. ESR kondensatora, który dość często sprawia kłopoty. Niby mierzony multimetrem kondensator jest sprawny, a układ jednak nie działa poprawnie. Po zmierzeniu ESR takiego kondensatora okazuje się, że to właśnie on ponosi za to odpowiedzialność, a ściślej rzecz ujmując jego dość mocno zawyżona wartość.

Mikroskop i lupa

Nie musi być to drogi mikroskop za kilkadziesiąt tys. zł, a może to być zwykły tani za kilkadziesiąt zł, który można kupić na allegro lub aliexpress. Wbrew temu co sądzą poniektórzy i co można przeczytać na ten temat na różnych forach i blogach, do naszych zastosowań nada się on znakomicie.

Nawet gdy w kręgu twoich zainteresowań leży jedynie naprawa i odnawianie sprzętu retro jak np. audio i wszystkie elementy elektroniczne są tam typu przewlekanego (THT), a co za tym idzie mają dość spore gabaryty, to wcześniej czy później zdarzy ci się sytuacja gdy będziesz musiał przejrzeć np. jakąś płytę laptopa po zalaniu, tabletu, czy też jakieś nowsze PCB w celu analizy, czy wszystkie ścieżki są tam gdzie powinny i nie uległy jakiemuś uszkodzeniu.

Podczas takiego przeglądu można także sprawdzić stan lutów, a także namierzyć przepalone rezystory, kondensatory, czy układy scalone smd.

Lupa przyda się natomiast, gdy przyjdzie nam odczytać oznaczenia z układów scalonych i innych mniejszych elementów.

Uchwyt do PCB

Często przydatny jako tzw. trzecia ręka. Służy do przytrzymania płytki PCB, aby montaż, czy też wymiana elementów elektronicznych były jak najbardziej dla nas komfortowe. Takich uchwytów na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów, w różnych typach i rozmiarach. Odradzam jednak te z lupą i krokodylkami jako uchwyty, ze względu na ich bardzo słabą stabilność.

Kalafonia

Nie chodzi tu może o samą kalafonię, a to do czego możemy ją użyć, aby ułatwić sobie pracę. W elektronice kalafonia rozpuszczona w izopropanolu, bardzo dobrze nadaje się do zabezpieczania płytek PCB, które to płytki tak zabezpieczone, są w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Kalafonię w izopropanolu rozpuszczamy do czasu, aż całość nabierze formy nie za gęstego lakieru. Potem takim „lakierem” pokrywamy płytkę od strony druku jedno lub dwukrotnie i czekamy aż całość dobrze wyschnie (2-3 dni). Dopiero po wyschnięciu, tak zabezpieczoną płytkę montujemy w obudowie. Niby proste zabezpieczenie, zdawało by się nawet trywialne, jednak bardzo dobrze zabezpiecza nam zarówno pola lutownicze jak i samą miedź przed utlenianiem się i sprawia, że tak zabezpieczone płytki dobrze się lutują nawet po kilkudziesięciu latach.

Inną mniej popularną formą wykorzystania kalafonii w elektronice jest topnik, czyli kalafonia także rozpuszczona w izopropanolu, ale w innych proporcjach. W tym przypadku powstały roztwór nie może być gęsty, powinien być raczej rzadki, a nawet wodnisty. Za pomocą takiego (taniego) topnika możemy lutować nawet niewielkie układy scalone smd. Bardzo dobrze sprawdza się on np. przy lutowaniu mikrokontrolerów atmega do montażu powierzchniowego.

W tym artykule to już wszystko. Jeśli w przyszłości będę mógł przedstawić coś równie ciekawego, co może ułatwić wam pracę i pozwoli niewielkim kosztem rozbudować wasz warsztat, na pewno o tym napiszę.

Artykuł pierwotnie był opublikowany na stronie botset.pl dnia 03.09.2021 roku.

Autor

  • gielo

    Witam! Jestem pasjonatem technologii z wykształceniem matematycznym i informatycznym. W kręgu moich zainteresowań leży między innymi elektronika, linuks i technologie serwerowe.

    View all posts