Nginx i WordPress Tutorial

Czas czytania: 2 minuty

Sama instalacja WordPressa na serwerze z działającym Nginx nie przysparza większych problemów i przebiega dokładnie tak jak z każdym innym serwerem www. Pewne niegodności mogą pojawić się jednak już po instalacji WP.

ModRewrite

Nginx nie obsługuje .httaccess, więc pierwsze problemy mogą się pojawić z przepisywaniem adresów URL. Sama zmiana przepisywania adresów w panelu administracyjnym WordPress będzie powodowała błędy w wyświetlaniu podstron. Potrzebna będzie więc też do tego odpowiednia reguła.

location / { try_files $uri $uri/ /index.php?$args; }

Dodaj ją do pliku konfiguracyjnego Nginx lub najlepiej do pliku z konfiguracją virtualhosta dla twojej strony, który znajdziesz w /etc/nginx/sites-available/twojastrona.pl.vhost

Zapisz plik z konfiguracją i przeładuj serwer nginx

$ sudo systemctl restart nginx

Serwer po takim zabiegu nie powinien wyrzucić żadnych błędów, a podstrony powinny otwierać się już w standardowy sposób.

Kolejnym krokiem na jaki powinieneś zwrócić uwagę to pluginy. Dobrym pomysłem jest podejście, im mniej tym lepiej. Raz, że bezpieczniej, dwa, że czym mniej zainstalowanych pluginów tym strona działa szybciej i mniej obciąża serwer, a trzy że nie wszystkie pluginy będą działały prawidłowo pod kontrolą serwera Nginx.

Osobiście polecam ci pięć, jak myślę niezbędnych pluginów, a przynajmniej na tyle dobrych, że często będziesz z nich korzystał.

All In One WP Security

Dość rozbudowany plugin poprawiający bezpieczeństwo WordPressa.

W3 Total Cache

Plugin odpowiedzialny za kompleksowy cache dla naszej strony, a także dodatkowo dający nam kilka reguł poprawiających jego bezpieczeństwo.

UpdraftPlus

Plugin odpowiedzialny za automatyczne backupy np. do chmury Google, czy DropBox, po FTP itp. Niezbędny do szybkiego przywrócenia strony w razie jakiejś nieprzewidzianej awarii. Ja sam obecnie jednak preferuję backupy z wykorzystaniem rclone. UpdraftPlus w darmowej wersji jest dość mocno wykastrowany i o ile można zrobić backup w chmurze google (GoogleDrive), to już np. aby zrobić backup w chmurze Microsoftu (OneDrive) trzeba wykupić komercyjną wersję wtyczki UpdraftPlus. Kolejną irytującą rzeczą jest to, że darmowa wersja wtyczki pozwala na zrobienie backupu jednej strony, więc jeśli posiadasz kilka instalacji WP na swoim serwerze, to dla karzdej z nich musisz założyć oddzielne konto w Google, aby wykonać dla nich takie backupy.

Ja często stosuję kombinacje obydwu rozwiązań. Podstawowym backupem jest wtedy ten robiony za pośrednictwem rclone, a dodatkowym ten za pomocą wtyczki UpdraftPlus. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo naszych danych w przypadku jakiejś awarii.

AntispamBee

Jedna z lepszych wtyczek w walce ze spamem w komentarzach.

Eww Image Optimizer

Odpowiedzialny za optymalizację naszych zdjęć na stronie, co jest nie bez znaczenia jeśli chcemy utrzymać ją w dobrej kondycji.

Taka konfiguracja pozwala cieszyć się dobrze działającą stroną nawet na niewielkim serwerze VPS (np. na raspberry Pi).

W kolejnych artykułach powiem co jeszcze można usprawnić, aby wycisnąć ze strony opartej na WP jak i samego serwera jak najwięcej.

Pierwowzór artykułu był opublikowany na stronie botset.pl dnia 04.08.2021 roku.

Autor

  • gielo

    Witam! Jestem pasjonatem technologii z wykształceniem matematycznym i informatycznym. W kręgu moich zainteresowań leży między innymi elektronika, linuks i technologie serwerowe.

    View all posts