Google Drive jako dysk sieciowy Rclone

Czas czytania: < 1 minuta

W ostatnim artykule opisałem sposób jak za pomocą Rclone zorganizować sobie darmowe backupy. Rclone ma jednak dużo więcej możliwości, a jedną z nich jest zamontowanie naszych zasobów Google Drive jako dysku sieciowego. Działa to podobnie jak NFS, bez fizycznej synchronizacji danych na naszym dysku.

Kiedy taki dysk nam może się przydać? Najczęściej w naszym komputerze domowym, do trzymania ważnych plików, których nie chcielibyśmy utracić jak zdjęcia, rodzinne filmy ale także muzykę, książki itp. w przypadku serwera mogą to być np. jakieś logi systemowe itp.

Na początku załóż tzw. remote, czyli nazwę instancji dla Google Drive. Jak to zrobić opisałem w artykule Backup serwera vps. Niech twój remote nazywa się googledrive.

Załóż katalog na swoim koncie użytkownika do którego będą montowane zasoby googledrive i niech on się nazywa gdrive

$ mkdir /home/twojanazwaużytkownika/gdrive

Następnie dodaj do crona

$ sudo crontab -e

poniższy wpis

@reboot screen -dmS RClone rclone mount googledrive: /home/twojanazwaużytkownika/gdrive --allow-other

zapisz i zrestartuj komputer poprzez

$ sudo reboot

Po restarcie systemu, dysk google powinien zostać automatycznie podmontowany we wskazane miejsce, a ty jako zwykły użytkownik (nie root) powinieneś móc do niego dodawać i usuwać z niego zarówno pliki jak i katalogi. Jednym słowem używać go jak zwykłego dysku.

Artykuł pierwotnie został zamieszczony na stronie botset.pl i opublikowany dnia 29.08.2021 roku.

Autor

  • gielo

    Witam! Jestem pasjonatem technologii z wykształceniem matematycznym i informatycznym. W kręgu moich zainteresowań leży między innymi elektronika, linuks i technologie serwerowe.

    View all posts